Bitcoin چگونه کار می‌کند

Bitcoin چگونه کار می‌کند؟

بیتکوین را می‌توان به عنوان یک سیستم پول الکترونیک به‌ اصطلاح Peer to Peer توصیف کرد به طوری که از آن می‌توان به‌ عنوان یک سیستم پرداخت ساده برای خرید یا پرداخت قبوض و اموری از این قبیل استفاده نمود (جالب است بدانید که در برخی حوزه‌های قانونی، از بیتکوین به‌ عنوان یک دارایی، پول، کالای مجازی یا یک ضمانت برای انجام معاملات در بورس استفاده می‌شود.)

اساساً بیتکوین یک نوع Cryptocurrency (ارز مرزپایه) است؛ بدین معنی که از اصول رمزنگاری برای ایجاد و انجام نقل‌ و‌ انتقالات مالی استفاده می‌کند. یک #کریپتوکارنسی همچون بیتکوین، به‌ وسیلهٔ مجامع خصوصی مدیریت شده و بی‌نیاز از نظارت دولت‌ها است و این نوع ارز (پول) به گونه‌ای طراحی شده است که واحدهای در گردش آن همیشه محدود باشد (با سرعت کنونی نشر بیتکوین، آخرین بیتکوین در سال ۲۱۴۰ با محاسبات پیچیدهٔ‌ ریاضیاتی ایجاد خواهد شد.)

پول‌های رمزنگاری شده (کریپتوکارنسی) بر بستر Blockchain کار می‌کنند (Blockchain در واقع به عنوان دفترکل حسابرسی ارزهایی همچون بیتکوین،‌ اتریوم و غیره است که قابلیت دسترسی عمومی دارد و طوری طراحی شده است که تمام نقل‌ و‌ انتقالات بیتکوین‌ها در آن ثبت می‌گردد.) زمان انجام هر نقل و انتقال در #بلاکچین به کمک رمزنگاری ایمن‌سازی شده و هر به‌روزرسانی این دفترکل، بیت‌کوین‌های جدیدی را منتشر می‌کند. این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است تا حساب‌های بیتکوینی این توانایی را داشته باشند که موجودی خود را حساب کرده و تراکنش‌های جدید قابلیت صِحت‌سنجی را داشته باشند.

فروشنده و خریدار با استفاده از یک دادهٔ امنیتی که به‌ اصطلاح Private Key (کلید خصوصی) نام دارد، وارد یک تراکنش می‌شوند. این کلید به وسیلهٔ صاحب حساب مبدأ برای اجازه دادن به انجام تراکنش ایجاد می‌شود و در حالت عادی کسی نمی‌تواند پس از ایجاد، آن‌ را تغییر دهد. همچنین تمامی تراکنش‌ها برای کاربران نمایش داده شده و شبکه با اجرای فرایند که Mining نام دارد، آن‌ها را تأیید می‌کند. در پایان تراکنش، مبلغ مورد نظر را بین طرفین معامله ردو‌بدل شده و در بلاکچین ذخیره می‌شود و بدین ترتیب است که انتقال پول نهایی می‌شود.

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0