امروزه با افزایش حملات سایبری و سرقت هویت به نظر می‌رسد بخش وسیعی از اینترنت را وجود وب‌سایت‌هایی اشغال کرده که قابل شناسایی توسط موتور جستجوگر نیستند و عمدتاً فعالیت‌های غیر قانونی دارند (Darkweb). با این شرایط زمانی سیستمی غیرقابل نفوذ و یا به عبارتی صحیح‌تر راه نفوذ به آن دشوارتر است که تعدادی از راه‌های حفاظتی ساده را نماید.

جاسوس‌افزار، بدافزار، سایت‌های فیشینگ و اخیراً Rnsomeware یا برنامه‌های زورگیر، لیست تهدیدات آنلاینی هستند که می‌تواند دلهره آور باشد. دانستن آنچه قرار است با آن مقابله کنید نیمی از نبرد است.

هریک از حملات خصوصیات ویژه خود را داراست:

جاسوس‌افزار (Spyware):

برنامه‌ای که مخفیانه اطلاعات رایانه شما را جمع آوری کند.

بدافزار:

یک تقسیم بندی وسیعی از برنامه‌های مخرب است (مانند ویروس‌ها، کرم‌ها، تروجان ها و غیره)

وب‌سایت‌های فیشینگ:

تلاشی است که عمدتاً در جهت اقدامات ناهنجار و کلاهبرداری برای بدست آوردن اطلاعات شخصی شما (نظیر نام کاربری، رمز عبور، شماره کارت بانکی، رمز اینترنتی کارت بانکی و.) صورت می‌گیرد و معمولاً از طریق ارتباطات الکترونیکی مثل ایمیل و یا مهندسی اجتماعی (سوء استفاده زیرکانه از تمایل طبیعی انسان به اعتماد کردن است که به کمک مجموعه‌ای از تکنیک‌ها، فرد را به فاش کردن اطلاعات یا انجام کارهایی خاص متقاعد می‌کند.) منتشر می‌شود.

برنامه‌های مخرب زورگیر (Ransomeware):

اینگونه برنامه در واقع نسخه پیشرفته‌تری از جاسوس‌افزارها هستند که فایل‌های مهم شما را رمز گذاری نموده و در ازای ارائه کلید رمز درخواست پرداخت مبلغی پول و یا پول الکترونیکی دارند.

نکته مهمی که در رابطه با موارد بالا وجود دارد این است که هر اقدامی برای جلوگیری از نفوذ آن‌ها از حذف نمودن آن‌ها بسیار ساده‌تر است.