معرفی زبان برنامه نویسی r

نتیجه تصویری برای ‫عکس زبان برنامه نویسی r‬‎

معرفی زبان برنامه نویسی r

نرم افزار R برای اولین بار به عنوان یک پروژه تحقیقاتی توسط راس ایهاکا (Ross Ihaka) و رابرت جنتلمن (Robert Gentleman) نوشته شد، و در حال حاضر توسط گروهی از متخصصان علم آمار به نام “تیم هسته نرم افزار R” با صفحه ای در آدرس www.r-project.org در حال توسعه ی فعال می باشد.

نرم افزار R به گونه‌ای طراحی شده، که بی شباهت به زباننرم افزار S که توسط جان چمبرز (John Chambers) و دیگر افراد در آزمایشگاه‌های بل توسعه یافته بود نباشد. نسخه ی تجاری نرم افزار S با قابلیتهای بیشتر، توسط موسسه ی علوم آماری به عنوان نرم افزار SPlus توسعه یافته و به بازار عرضه شده؛ بعدها این نسخه نرم افزار SPlus، توسط شرکت Insightful خریداری شده و اکنون نیز متعلق به TIBCO Spotfire می باشد.نرم افزار R و نرم افزارSPlus را می توان به عنوان دو پیاده‌ سازی زبان نرم افزار S در نظر گرفت.

نرم افزار R بصورت رایگان در دسترس بوده و تحت پروانه ی عمومی همگانی، گنو (GNU) از بنیاد نرم افزارهای آزاد (FreeSoftware Foundation) توزیع می گردد. شما می توانید این برنامه را از شبکه جامع آرشیو نرم افزارR در (CRAN) دانلود نمایید. باینری های آماده اجرای نرم افزار R برای سیستم عامل های ویندوز (Windows)، مک او اس ایکس (Mac OS X) و لینوکس (Linux) در دسترس می باشد.
کد منبع (source code) نیز قابل دانلود بوده و می تواند برای سیستم عامل های دیگر کامپایل شود.

R، حاوی محدودهٔ گسترده‌ای از تکنیک‌های آماری (از جمله: مدل‌سازی خطی و غیرخطی، آزمون‌های کلاسیک آماری، تحلیل سری‌های زمانی، رده‌بندی، خوشه‌بندی و غیره) و قابلیت‌های گرافیکی است. در محیط R، کدهای سی، سی++ و فورترن قابلیت اتصال و فراخوانی هنگام اجرای برنامه را دارند و کاربران خبره می‌توانند توسط کدهای سی، مستقیماً اشیا R را تغییر دهند.گرچه نرم‌افزار R اغلب به منظور انجام محاسبات آماری به کار می‌رود، این نرم‌افزار قابل به کارگیری در محاسبات ماتریسی است و در این زمینه، همپای نرم‌افزارهایی چون اُکتاو و نسخهٔ تجاری آن متلب (MATLAB) است. R، همچنین نرم‌افزار قدرتمندی برای ایجاد اشکال گرافیکی و نمودارهاست.

Rبه سرعت در حال تبدیل شدن به مهم ترین زبان برنامه نویسی برای هر دو، زیست شناسان تجربی و محاسباتی است .به خوبی طراحی شده است، بسیار کارآمد و به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و دارای یک پایگاه بسیار زیادی از همکاران و کاربرانی است که که قابلیت های جدید برای تمام جنبه های مدرن از تجزیه و تحلیل داده ها و تجسم را به آن اضافه میکنند. علاوه بر آن رایگان و منبع باز است.

شما می توانید از R برای تقریبا تمام موضوعات بیوانفورماتیک، پروتئومیکس، تجزیه و تحلیل آماری استفاده کنید ( بطور مثال NGS, Flow Cytometry, text and data mining, Seqeunce manipulation انالیز دیتاهای میکرواری و بیانی ژن و… ) برای این کار پکیج Bioconductor (biological software repository for R) در دسترس است که می تواند برای تجزیه و تحلیل و درک داده های ژنومی بدست آمده از آزمایشگاه های زیست شناسی مولکولی مورد استفاده قرار گیرد

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0