مزایای IaaS چیست

مزایای IaaS چیست

می‌توان بدون اغراق عمده‌ترین مزیت «زیرساخت به عنوان سرویس» یا اصطلاحاً IaaS را کاهش هزینه‌های مرتبط با اجارهٔ سرور قلمداد کرد و همین مزیت منجر به این گشته تا بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا یا استارتاپ‌ها به سادگی بتوانند از پس هزینه‌های گزاف خرید سرور‌های فیزیکی به صورت اصطلاحاً On Site و مدیریت آن‌ها، از سرویس‌های IaaS استفاده کرده و به همان میزان که بار روی سرور می‌گذارند، به همان مقدار پول پرداخت کنند (Pay-As-You-Go). در عین حال، علاوه بر مقرون‌به‌صرفه بودن مزایای بسیاری دیگر نیز وجود دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

– آپ‌تایم بالا:

سرویس‌های IaaS اساساً Up Time بالایی دارند چرا که شرکت‌های ارائه‌دهندهٔ‌ این خدمات من‌جمله مایکروسافت، آمازون و گوگل جزو بهترین شرکت‌های فناورانهٔ دنیا هستند و بالتبع بهترین زیرساخت‌ها و متخصصین را به خدمت می‌گیرند. با مد نظر قرار دادن SLA اصولی، مشتریان IaaS می‌توانند اطمینان حاصل کنند که از زیرساختی قابل‌اعتماد برای عرضهٔ خدمات آنلاین خود برخوردار خواهند بود

– کاهش زمان راه‌اندازی سرور از چند ساعت (هفته) به چند دقیقه:

نیاز به توضیح نیست که راه‌اندازی سرور اختصاصی خود ممکن است هفته‌ها نیاز به کار داشته باشد اما این در حالی است که سرویس‌های IaaS این امکان را در اختیار ادمین‌های سیستم می‌گذارند تا ظرف چند دقیقه (حداکثر چند ساعت) دست به کانفیگ سرور خود زده و شروع به استفاده از آن کنند.

– اِعمال تغییرات در سریع‌ترین زمان ممکن:

بسته نیازهای کسب‌وکار شما، IaaS این امکان را در اختیارتان قرار می‌دهد تا در شرایطی خاصی همچون مناسبت‌ها، اعیاد و … که ممکن است حجم ریکوئست‌ها به سمت سرور افزایش یابد، اصطلاحاً منابع را Scale Up کرده و در شرایط نرمال مجدد منابع زیرساخت و سخت‌افزاری را کاهش دهید (Scale Down) که در چنین شرایطی این اطمینان حاصل می‌شود که به همان اندازه که از زیرساخت استفاده می‌کنند پول پرداخت خواهید کرد و جالب است بدانید که این مهم صرفاً با چند کلیک امکان‌پذیر است.

– متمرکز شدن روی کسب‌وکار:

 با استفاده از سرویس‌های IaaS این اطمینان حاصل می‌شود که اعضای تیم صرفاً روی کسب‌وکار اصلی متمرکز شده و زمان خود را صرف مدیریت و کانفیگ زیرساخت آی‌تی نکنند.

– امنیت بیشتر:

 شرکت‌های عرضه‌کنندهٔ خدمات کلود من‌جمله IaaS امنیت به مراتب بیشتری نسبت به راه‌اندازی یک سرور فیزیکی توسط خودتان عرضه خواهند کرد.

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0