سرور چیست

در عصر کنونی علم ارتباطات و اطلاعات آن چنان پیشرفت کرده که تمام صنایع دیگر را به خود وابسته کرده و طبیعتا این وابستگی و به اشتراک گذاری منابع نیازمند تجهیزاتی بس قوی و پایدار است،از جمله روتر،سوییچ،سرور و… یکی از تولید کنندگان فعال و قدرتمند این تجهیزات در سراسر دنیا شرکت اچ پی است.

سرور چیست؟

سرور ترکیبی از سخت افزار کامپیوتری و سیستم عامل است که منابع مختلفی مانند رم، فضای ذخیره‌سازی، پردازنده و … را برای کاربران داخل شبکه آماده می کند. می توان گفت سرور کامپیوتری است با هاردها و رم ها و پاورهای زیاد و قدرتمند. سرورها از پیدایش شان تا کنون تغییرات زیادی داشته اند. تفاوت سرورها در طراحی ظاهری آنها و ترکیب سخت‌افزارهای داخل آن است. ظاهر سرورها در نحوه قرار گیری آنها در فضای داخل رک تاثیرگذار است و این رک در اتاق سرور قرار می گیرند.

از آنجاییکه سرورها دارای نقش و وظیفه اصلی در شبکه هستند باید همواره از اطلاعات آنها بک آپ گرفت و یا در فضایی دیگری خارج از سرور اطلاعات را ذخیره کرد. یک کلاینت با یک کامپیوتر و یا لپ تاپ و یا pda می تواند نرم افزار های مختلفی را در شبکه اجرا کند و یا می تواند ارتباطات مختلفی را در شبکه دارا باشد و یا دسترسی به اطلاعات به اشتراک گذاشته شده در هر نوع شبکه را داشته باشد. همچنین ادمین می تواند به آنها اجازه دهد در فضایی خارج از فضای هاردشان اطلاعاتشان را ذخیره کند.

عمومی ترین دسته بندی سروها به سه دسته tower ,rack ,blade است که مدل های blade و rack بیشتر در محیط ها وشبکه های بزرگ مثل ISP ها استفاده می شوند. server blade شبیه به سرورهای rack mount است که در یک چهار چوب با استوریج و کولینگ قرار می گیرند. اگر شرایط داشتن رک مانند اتاق و کولینگ منسب را ندارید، می توانید از سرورهای ایستاده یا tower استفاده کنید. میزان ارتفاع در رک ها با یونیت مشخص می شود که هر یونیت برابربا ۳/۴ سانتیمتر است.

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0