بهترین زبان های برنامه نویسی اپلیکیشن:

زبان های برنامه نویسی اپلیکیشن : در دنیای امروز اپلیکیشن ها بخشی از زندگی ما شده اند. صبح که از خواب پا میشویم ، گوشی هوشمند خود را در دستمان گرفته و شروع به کار با اپلیکیشن ها میکنیم و حتی زمانی که به تخت خواب خود میرویم نیز گوشی هایمان در دستانمان است. شاید با خود بگویید ، این یک معضل است اما اینگونه نیست.دنیای امروزی بدون اینترنت و نرم افزار ها معنی ندارد و به نوعی بی معنی است وبا حضور آنها رنگ و بوی خاصی میگیرد. اما در پشت پرده این نرم افزار ها یا اپلیکیشن ها چه میگذرد.

مسلما آنچه که شما در صفحه تلفن یا تبلت خود میبینید با آنچه که در پشت قضیه است تفاوت های بسیاری دارد ولی این تفاوت ها چگونه است؟ بیاید با چند زبان برنامه نویسی آشنا بشویم تا بتوانیم دید بهتری نسبت به برنامه نویسی اپلیکیشن اندروید پیدا کنیم.

  • جاوا(Java):  زبان برنامه نویسی جاوا یک زبان شئ گرا بوده و برای اولین بار توسط جیمز گاسلینگ در شرکت(Sun Micro System) ابداع شد. این زبان ساختاری مانند C و C++ داشته و با امکاناتی کمتر وتوابعی آسوده تر ولی امنیت بالا محبوبیت بسیاری در بین برنامه نویسان دارد. جاوا بیشترین استفاده را در بین نرم افزار های برنامه نویسی داشته و طبق آمارجاوا حدود۲۳% میزان سرچ زبان های برنامه نویسی را به خود اختصاص داده و بعد از آن پایتون با۱۳% درصد در ردوه دوم قرار دارد. از آنجا که سیستم عامل اندروید خود نیز توسط زبان برنامه نویسی جاوا نوشته شده است به همین علت یادگیری آن باعث می شود که هر نوع اپ(App) دلخواه اندرویدی را بنویسید. از کاربرد های زبان جاوا میتوان به نوشتن برنامه های اندروید، سرور وب ، برنامه های علمی ، بازی ها و وب سایت ها اشاره کرد.

  • سی شارپ (C#): سی شارپ یک زبان برنامه نویسی شئ گرا مانند جاوا بوده ولی از خانواده Cها می باشد. زبان برنامه نویسی سی شارپ توسطمایکروسافت طراحی و توسعه یافته است. زبان برنامه نویسی سی شارپ (C#) در عین سادگی قدرت بسیار بالایی دارد . اگر سی پلاس پلاس و جاوا را بلد باشید به راحتی میتوانید C# را یاد بگیرید. البته بدون فراگیری آن زبان ها نیز میتوان سی شارپ را فرا گرفت. از سی شارپ برای برنامه نویسی اپلیکیشن ویندوز ، موبایل ، بازی ، برنامه های تحت وب و وب سرویس ها استفاده میکندد. این زبان ، زبانی است که برای دات نت فریم ورک طراحی شده است. یادگیری آن آسان ولی تمرین زیادی میخواهد.

  • سی پلاس پلاس (C+) : سی پلاس پلاس هم مانند زبان برنامه نویسی سی شارپ و جاوا یک زبان شئ گرا میباشد. این زبان توسط بی یارنه استراس تروپ (Bjarne Stroustrup) طراحی و ساخته شده است. نقطه اصلی تفاوت سی پلاس پلاس با سی در شئ گرا بودن آن است. برنامه C++ تشکیل شده از قطعه کدهایی به نام توابع و کلاس میباشد . کتاب خانه های زبان سی پلاس پلاس به برنامه نویس این امکان را میدهد تا به بهترین شکل ممکن برنامه خود را بنویسد و به گونه ای یادگیری زبان C++ یک بحث و یادگیری کتابخانه های آن یک بحث دیگر می باشد. از طریق زیانC++ به راحتی میتوان برنامه های تحت وب و اپلیکیشن های موبایلی نوشت.

  • پایتون (Python) :  زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالا، مفسر و شئ گرا می باشد که توسط خودو فان روسوم(Guido van Rossum) طراحی شد. وی زمانی که در تعطیلات کریسمس بود  قصد داشت مترجمی برای زبان اسکریپتی بنویسد به همین علت با رایانه شخصی خود و امکانات کم زبانی جذاب برای هکر ها و انعطاف پذیر برای پژوهشگران به نام پایتون نوشت. فلسفه اصلی ایجاد پایتون خوانایی برنامه های نوشته شده ، کوتاهی و بازدهی بالا میباشد.پایتون انقلاب عظیم در حوزه برنامه نویسی بود به طوری که زبان های اختراع شده بعد از آن به نوعی از پایتون به ارث بردند. با این وجود زبان پایتون برای نوشت اپلیکیشن موبایل مناسب نبوده اما برای برنامه های بیگ دیتا، دکستاپ ، وب سرور ها و.. بسیار مناسب بوده و به نوعی غول این کارهاست.  کتابخانه های پایتون بسیار گسترده بوده و به نوعی با پایتون میتوان هرکاری کرد و این زبان در عین سادگی حجمی از خدمات را کاملا پوشش میدهد.