آشنایی با هاست و دامین

سایتها به دو نوع کلی تقسیم میشوند:

سایتهای ایستا ( static )

سایتهای پویا (dynamic )

سایتهای ایستا شامل تعدادی فایل هستند که با وارد کردن آدرس سایت میتوان به آنها دسترسی پیدا کرد. این فایلها ثابت هستند و محتوای ثابتی دارند. اصولاً مدیریت این سایتها نیازمند به تسلط کامل به برنامه نویسی، وقت و حوصله زیادی است و به همین دلیل بسیار کم استفاده میشوند. این سایتها را میتوان علاوه بر پنل سایت بر روی فضاهای رایگان نیز پیاده نمود. سایتهای ایستا برای معرفی محصولات، بیوگرافی و … مناسب هستند. نوشتن پست در سایتهای پویا همانند وبلاگنویسی است و به همین جهات مدیریت این سایتها بسیار آسان و لذت بخش میباشد. در سایتهای ایستا متنهای سایت در فایلها قرار دارند در صورتی که در سایتهای پویا هیچ مطلبی از سایت درون فایل قرار ندارد و در یاکه منابع اطلاعاتی به نام دیتابیس ( database ) جم آوری شده اند. تفاوت یک سایت پویا که کاملترین در نوع خود است با وبلاگ در این میباشد که:میتوانید به طور نامحدود پست (مطلب) بگذارید و محدودیتی در تعداد کاراکترها وجود ندارد. میتوانید عکس و فایل به پست سنجاق کنید؛ در صورتی که در وبلاگ باید عکس یا فایل موردنظر در پست را در یک آپلودسنتر آپلود کنید.  تعداد قالبهای موجود برای سایتها بسیار بیشتر از قالبهای وبلاگ است. همچنین علاوه بر طراحی آسانتر، میتوان از گرافیک و قدرت بالاتری نیز بهره برد.  امکانات پنل مدیریت سایت بسیار بیشتر از پنل مدیریت وبلاگ است.بازدیدکنندگان یک سایت را معتبرتر از یک وبلاگ میدانند. میتوانید در وبسایت خود آزادانه به تبلیغات بپردازید در صورتی که انجام این کار در وبلاگها غیرقانونی است. البته به تازگی برخی سرویس دهندگان این امکان را در اختیار کاربران میگذارند. آدرس سایت شما سری تر به ذهن بازدیدکننده سپرده میشود.  رتبه ی الکسای سایت شما سری تر بهبود مییابد. . قریب به اتفاق سایتهای موجود در اینترنت پویا هستند ولی برای داشتن یک چنین سایتی نیاز به هاست دارید

هاست:

هاست فضایی از یک سرور (server ) است که در قبال پرداخت برای مدتی معین به شما واگذار میشود. سرور نیاز به یک ابرکامیپوتر  برای اتصال به اینترنت پرسرعت میباشد که فایلهای موجود در هاست در آن قرار دارند. این ابرکامپیوتر تمام اوقات روشان است و هنگامی که ارتباط این کامپیوتر با اینترنت قطع شود دیگر امکان بازدید از سایت شما وجود ندارد. به زمان اتصال سرور به اینترنت  up time  گفته میشود. معمولاً هاستینگ (ارائه دهنده ی هاست)آن تایم را یکی از مولفه های خود جهت تبلیغات میداند.

دامین:

برای دسترسی به یک سایت باید آدرس فایلهای موجود در سرور از طریق مرورگر وارد شود. به این آدرس آیپی (IP ) گفته میشود. آیپی از چهار عدد بین ۳ تا ۱۵۵ متغیر است. برای مثال آیپی سایت گوگل ۲۰۹٫۸۵٫۱۳۵٫۱۰۳ میباشد. همانطور که مشاهده میکنید حفظ کردن آیپی برای بازدیدکننده مشکل است و به همین منظور میتوان به جای وارد کردن آی پی دامین ( domain ) را وارد کرد. دامین همان آدرس سایت است. برای مثال:

http://www.example.com

 

 

 

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0